Spis treści
- Na czym polega produkcja obuwia pod wymiar?
- Ile kosztują buty na miarę?
- Gdzie można zrobić buty na indywidualne zamówienie?
- Jak długo trzeba czekać na odbiór butów na wymiar?
- Komu przyda się usługa projektowania butów na wymiar?
- Jakie modele obuwia można zaprojektować pod wymiar?
- Nietypowe pozycje obuwia projektowanego na miarę
Oprócz odmian przeznaczonych na ściśle określoną porę roku można zamawiać wersje:
- galowe,
- przejściowe,
- do pracy,
- dziecięce,
- sportowe,
- taneczne,
- do domu czy mieszkania.
Jeśli zastanawiasz się, ile kosztują buty na miarę, warto zestawić potencjalny wydatek z modelami dostępnymi na półkach sklepowych. Już po wstępnej analizie kosztów będziesz mógł stwierdzić, że cena jest porównywalna z tradycyjnymi pozycjami produktowymi w tym segmencie. Fachowiec będzie jednak w stanie dopasować obuwie do kształtu i profilu stopy właściciela. Gdy ten postawi na dłuższe buty, taki sam komfort może dotyczyć okolic kostki oraz uda. Często zdarza się, że uzasadnieniem dla skorzystania z oferty nie jest kłopot z rozmiarem, ale nietypowym, wysokim podbiciem. Jest to część kształtująca się od palców, poprzez piętę, skończywszy na śródstopiu.
Na czym polega produkcja obuwia pod wymiar?
Konkretne etapy projektowania, a następnie wytwórstwa przedstawionych butów można podzielić na fazy koncepcyjną oraz realizacyjną. Do pierwszych z wymienionych elementów opracowania zaliczają się:
- dookreślenie: fasonu, wzoru, materiałów lub ewentualnych ozdobników,
- przygotowanie wstępnego zarysu do akceptacji przez klienta,
- zaplanowanie kopyta i akcesoriów do jego wyprodukowania,
- przeniesienie projektu na drewniany bądź plastikowy wzornik do uwzględnienia przy cholewce.
Znacznie bardziej rozbudowana jest oczywiście część realizacyjna, na którą składają się:
- naniesienie wykroju na specjalny karton,
- uzupełnienie koncepcji o elementy łączeniowe w butach,
- wykrawanie w wybranej skórze,
- powstanie modelu próbnego do ostatecznego zmierzenia,
- uwzględnienie potencjalnych zmian lub korekt,
- wykonanie podeszwy oraz spodu,
- zszycie materiałów na specjalistycznym osprzęcie wytwórczym,
- uformowanie cholewek,
- złączenie czubków z kopytem,
- osadzenie gwoździ nitujących,
- wyprasowanie na ciepło,
- przyklejenie podeszwy,
- uzupełnienie obuwia o konkretną wyściółkę.
Ile kosztują buty na miarę?
Wbrew pozorom podstawowe wersje takiego obuwia tworzone raczej z klasycznych surowców wcale nie muszą kosztować dużo więcej niż odmiany dostępne w sklepach. Najczęściej średnia cena usługi waha się w przedziale 100-150 zł plus wydatek związany z pozyskaniem materiałów. Sumując ostateczny koszt, z pewnością będzie oscylował wokół dwukrotności wymienionej kwoty. Oczywiście może ona zmieniać się zależnie od stopnia skomplikowania projektu. Prawdziwie niepowtarzalne buty na miarę mogą być warte nawet kilku tysięcy złotych. Szczególnie gdy masz dość spersonalizowane oczekiwania. Mogą one dotyczyć chociażby szlachetnych komponentów. Najbardziej ekskluzywne modele, których cena sięga 5000 zł i więcej, zamawiają osoby niewymagające dopasowania rozmiaru. Chodzi tu przeważnie o chęć wyróżnienia się klasowym obuwiem w zamkniętym środowisku sportowym, artystycznym, biznesowym lub branży kreatywnej.
Gdzie można zrobić buty na indywidualne zamówienie?
Specjalistyczne podmioty realizujące prezentowany typ oferty są zarówno tradycyjnymi punktami sprzedażowymi, jak i odrębnymi usługodawcami. W uproszczeniu można stwierdzić, że obuwie na wymiar produkują sklepy sprzedające na co dzień gotowe wersje butów, ale też firmy skupiające się wyłącznie na tym modelu usługi szewskiej. To właśnie tradycyjne zakłady lub też jednoosobowe działalności zajmujące się takim rzemiosłem wykonują buty na zamówienie. Ze względu na fakt, że dostępność podobnych usług jest obecnie ograniczona, może to wpłynąć na ich cenę. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie doświadczeni szewcy stanowią jednostkowe punkty usługowe. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie można zrobić buty na zamówienie, musisz sprawdzić naszą ofertę. W kolekcji LIZARD będą to między innymi skórzane:
W razie problemów z dopasowaniem albo w przypadku niestandardowych potrzeb każdy model możemy dowolnie skonfigurować.
Jak długo trzeba czekać na odbiór butów na wymiar?
Minimalny czas od momentu złożenia zamówienia do odbioru gotowej wersji obuwia wynosi przynajmniej 2 tygodnie. Należy mieć świadomość, że charakter wskazanej usługi wymaga też od nas:
- pobrania wszystkich wymiarów albo opracowania wstępnego projektu na podstawie przesłanych informacji,
- pozyskania właściwych materiałów i dodatków wykończeniowych,
- wykonania zgodnie z wewnętrznym harmonogramem zamówień,
- staranności podczas produkcji oraz uwzględnienia indywidualnych wytycznych klienta,
- uwzględnienia terminu na ewentualne poprawki wskazane przez odbiorcę butów.
Zdarza się, że najbardziej nietypowe projekty dostarczamy za pośrednictwem kuriera w ciągu 4-6 tygodni. Dużo zależy również od aktualnej ilości zleceń do wykonania. Bez względu na fakt, ile kosztowałyby buty na miarę, znaczenie ma rzetelna informacja na temat prawdopodobnego oczekiwania. Jako odbiorca musisz pamiętać, że odcień naturalnych materiałów może nieco różnić się w stosunku do kolorów na wizualizacjach dostawcy. Stąd nie warto reklamować takich niuansów, gdyż miałyby one wpływ na datę dostarczenia. Zwykle są też niezależne od producenta.
Komu przyda się usługa projektowania butów na wymiar?
Można wskazać dwie, główne grupy, dla których szczególnie przydatny będzie właśnie opisany model usługi. Obuwie pod wymiar jest interesującą opcją dla klientów mających kłopot z dopasowaniem klasycznych butów dostępnych w sklepach. Wszystko z uwagi na bardzo mały bądź duży rozmiar stopy. Następną kategorią nabywców potencjalnie zainteresowanych przedstawioną ofertą będą osoby pragnące z różnych względów wyróżnić się oryginalnym, często spersonalizowanym modelem. Najczęściej chodzi o atrakcyjny wizerunek podczas uroczystości, takich jak: ślub, wesele, spotkania firmowe lub rocznicowe. Wtedy trzeba rozważyć, gdzie można by zrobić te buty na zamówienie. Należy podkreślić, że przedstawiona usługa będzie przydatna dla klientów po urazach ortopedycznych i z wadami wrodzonymi narządów ruchu. W przeciwieństwie do klasycznego obuwia korekcyjnego oraz medycznego, te na wymiar nie będą raczej wyróżniały się zaburzonymi proporcjami czy ogólnie nieciekawym wyglądem. Jesteśmy w stanie połączyć wygodę, bezpieczeństwo, a także atrakcyjny design, aby w pełni Cię usatysfakcjonować.
Jakie modele obuwia można zaprojektować pod wymiar?
W przypadku butów pod wymiar w LIZARD gwarantujemy zwykle dostęp do większości popularnych modeli codziennych bądź oficjalnych. Bez problemu stworzymy zatem:
- pantofle,
- mokasyny,
- czółenka,
- sneakersy,
- szpilki,
- sandały,
- baleriny,
- półbuty,
- kozaki.
To tylko przykładowe propozycje w prezentowanym wariancie oferty, gdyż najczęściej dotyczy ona jeszcze wielu innych par modnych butów, również tych, stworzonych z materiałów odmiennych od naturalnej skóry, czyli: zamszu, nubuku, weluru albo tworzyw syntetycznych. W LIZARD klienci mają możliwość wyboru koloru obuwia. Jest to o tyle ważne, gdyż np. kobiety mogą łatwo dopasować barwę do sukienki czy płaszcza, a mężczyźni do garnituru, korzystając z dostępnej palety skór.
Nietypowe pozycje obuwia projektowanego na miarę
Istnieją specjalne kategorie butów, których z dużą dozą prawdopodobieństwa nie da się kupić w powszechnym sklepie. Wszystko ze względu na specyficzne materiały albo niestandardowe projekty. Właściwym wyjściem jest wtedy nawiązanie współpracy z podmiotem specjalizującym się w produkcji takiego obuwia na miarę. Chodzi na przykład o modele wegańskie z surowców niepochodzących od zwierząt. Do wytwarzania tych wersji są bowiem wykorzystywane wyłącznie materiały roślinne albo przetworzone z zastosowaniem ekologicznych preparatów szewskich. Wśród przykładowych materiałów do butów dla wegan można zaliczyć:
- bambus,
- skórę syntetyczną,
- bawełnę,
- len,
- płótna konopne,
- wyściółkę z tkaniny poliestrowej.
Ponadto do pokrycia i zabezpieczenia sznurówek nie powinno się używać wosku. Standardy odnoszą się też do kleju, którym może być tylko wariant: żelatynowy, kazeinowy lub glutynowy. U nas możesz liczyć na tego typu materiały wykorzystywane podczas procesu szycia.